Mé včelaření

V současné době včelařím s 13-ti včelstvy na chatě v Horoušánkách, což je obec pro včelaření ideální. Spousta zahrádkářů, spousta remízků, okolo pole i lesy - prostě ideální snůškové poměry. Navíc je obec poměrně v malé nadmořské výšce (cca 230mnm), což přispívá k rychlému jarnímu rozvoji včel a jejich dobrému zimování. Chovám včelu kraňskou, linii Singer, matky si odchovávám sám, přičemž základem mi jsou šlechtěné matky od přítele Strnada z včelí farmy Štíhlice u Říčan.

Díky okolí včelnice produkuji hlavně med květový, později smíšený, lesní med vytáčím jen málo, jsem zastáncem teorie, že včely by neměly zimovat pouze na cukrových (rafinovaných) zásobách a proto jim polovinu potřebného medu na zimu nechávám v úlech i s pylovými zásobami. Cílem je mít na jaře zdravé a silné včelstvo, které je schopné se do rozkvětu dostat do plné kondice.

Včelařím v zateplených nástavkových úlech BVD 39x24 české míry z důvodu kompatibility s okolím a také z důvodu, že systémy Optimal i Langstroth jsou v něčem lepší a v něčem zase horší, jinými slovy, není důležitá míra, ale přístup včelaře a zdraví jeho včel.

 

Vyhledávání

© 2010 Všechna práva vyhrazena.